Eğlenerek Öğrenme Metodu Nasıl Uygulanıyor?

Öncelikle, öğretmek istediğimiz konularına dair ilgi çekici hikâyeler veya deneylerle başlayıp çocuklarda merak uyandırıyoruz. 10-15 dakika süren teorik bölümden hemen sonra öğrenciler atölyenin uygulamalı aşamasına geçiyorlar ve öğrendikleri konuyla bağlantılı bir model inşa ediyorlar. Böylelikle anlatılan konuyu hem çok daha iyi kavrıyorlar hem de inşa aşamasında oldukça eğleniyorlar.

Örneğin aşağıda atölyemizden çekilen fotoğraflar, Bricks Challenge Programında çocukları merkezkaç kavramı ile tanıştırdığımız dersten. Dersin teorik kısmında yaptığımız deney öğrencilerimize merkezkaç kuvvetini kanıtlıyor ve normalde onlara komplike gelebilecek bir konuyu çok daha kolay ve keyifle anlamalarını sağlıyor. Ardından  LEGO® ve/veya Young Engineers kitleriyle inşa ettikleri  dönen salıncaklar modelinde teoride öğrendikleri konuyu birebir deneyimleyerek öğreniyorlar ve bu da bilginin çok daha kalıcı olmasını sağlıyor.

İlkokul çağındaki öğrencilerin gelecekte ne iş yapacaklarını ya da gelecekteki iş kollarının neler olacağını kesin olarak öngörmek mümkün değil; ancak eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi, yeni şeyleri öğrenme merakını ve bu donanımlarını uygulamaya dökme becerilerini geliştirerek onları geleceğe çok daha iyi hazırlayabiliriz.